HomeTermostatlarSatın alma rehberi

Termostat satın alma rehberi

Isıtma sisteminin mümkün olan en iyi şekilde, verimli ve kolay bir biçimde çalışmasını sağlamak ve faturalardan tasarruf etmek açısından doğru kontrol sisteminin seçilmesi çok önemlidir. Satın alma rehberimiz, kişisel ısıtma gereksinimlerine, yaşam tarzına ve bütçeye göre en iyi kontrol sistemini seçmenize yardımcı olur.

Evinizle uyumlu bir termostat seçin

Dikkat edilmesi gereken ilk şey ısı kaynağıdır, çünkü her termostat her ısı kaynağıyla uyumlu değildir. Sadece yerden ısıtmaya veya sadece merkezi ısıtmaya ya da bazı durumlarda her ikisine de uygun olabilirler. Yani, merkezi ısıtmayı ele alacak olursak, bu durumda uygun termostatlar merkezi ısıtma ile çalışabilenler olacaktır. Benzer şekilde, yerden ısıtma kontrolünde de seçilen sistem ile kullanıma uygun olmalıdır.

Warmup termostat serisine en son eklenen 6iE WiFi termostat, radyatör tabanlı merkezi ısıtmanın yanı sıra hem elektrikli hem de sulu yerden ısıtma sistemleriyle birlikte çalışmaktadır.

Termostat türleri

Akıllı termostatlar

Akıllı termostatlar, internet bağlantılı ve en gelişmiş termostat türüdür. Üst düzey bir enerji ve para tasarrufu sağlarlar. Örneğin Warmup 6iE, evi çok daha verimli bir şekilde ısıtmanın akıllıca yollarını bularak elektrik faturalarında büyük tasarruflar sağlayabilir.

MyHeating uygulaması ve akıllı telefonlardaki dâhili konum servisleri ile birlikte akıllı termostatlardaki internet bağlantısı özelliği, akıllı termostatın ısıtmayı otomatik olarak kontrol edebilmesini sağlarken, evin mümkün olan en az enerjiyle her zaman ideal sıcaklıkta olmasını sağlar.

Programlanabilir termostatlar

Bu termostatlar oda sıcaklığını istenen sıcaklığa ve zamanlamaya göre otomatik olarak ayarlar. Isıtma, hedef sıcaklıkları ve saatleri ayarlayarak açık veya kapalı olacak şekilde programlanabilir, ardından termostat gerisini hallederek doğru zamanda doğru sıcaklığı sağlar.

Manuel termostatlar

Manuel termostatlar, sınırlı enerji ve para tasarrufu özelliği ile çok temel bir sıcaklık kontrolü sağlar. Manuel termostatlar, ısıtma gereksinimlerinin hiç değişmediği, örneğin mevsimsel değişikliklerin olmadığı ve günün her saati çalışıldığı için ısıtmanın her gün gerekli olduğu veya ısıtılan bölgenin (garaj veya bahçeli ofis gibi) çok seyrek veya aralıklı olarak kullanıldığı alanlar için uygundur.

Bir termostatta aranacak özellikler

Farklı termostatlar mevcut olup, kapasite ve özellik tercihine bağlı olarak en doğru seçim yapılabilir. Termostat seçerken göz önünde bulundurulması gereken özelliklerin bir listesi aşağıda verilmiştir.

Uyumluluk

Bu en önemli özelliklerden biridir, çünkü termostat, ısıtma sistemi ile birlikte çalışmadığı takdirde hiçbir işe yaramaz. Isıtma sisteminin uygunluğu konusunda daima üreticiye danışmanızı öneririz.

Uzaktan erişim

Sürekli hareket halinde olan ve ısıtma ayarlarını her yerden kontrol edebilmek isteyen kullanıcılar için akıllı WiFi termostat en iyi tercih olacaktır. 6iE ve Element termostatlar, internet bağlantısının olduğu her yerden yönetilip izlenebilen bir MyWarmup hesabı ile birlikte sunulmaktadır.

Hava durumu ve trafik güncellemeleri

Hava durumu ve trafik sizin için önemli etmenlerse, 6iE harika bir seçenek olacaktır. 6iE size hava ve trafik durumunu gösterir, böylece evden çıkmadan önce yağmurun yağıp yağmayacağını ve trafiğin nasıl olacağını kolayca öğrenebilirsiniz.

Programlanabilirlik

Termostat; banyo, oturma odası veya yatak odası gibi değişken sıcaklık ve zaman gereksinimleri olan bir oda için kullanılacaksa, farklı zamanlarda farklı oda sıcaklıklarının ayarlanmasına olanak tanıyan programlanabilir bir termostat kesinlikle en iyi seçenek olacaktır. Böylece, boş bir odayı ısıtarak enerji israfı oluşmasını önleyecek ve ısıtma ayarlarının hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlayacaktır.

Ekran

Yüksek çözünürlüklü arkadan aydınlatmalı ekran, karanlıkta bile termostatın kolayca kullanılabilmesini sağlar. Kullanım kolaylığı açısından, büyük boyutlu yazı tipine sahip geniş bir ekran da göz önünde bulundurulmalıdır. Düşük çözünürlüklü ekranlar daha düşük netliğe sahip olduğu ve duvarda estetik açıdan güzel görünmeyeceği için ekranın çözünürlüğü çok önemlidir. 6iE gibi daha gelişmiş termostatlar, arka plan görüntüsünü dahi ayarlamanızı mümkün kılarak, size özel bir dokunuş elde etmenizi sağlar.

Enerji kullanımı takibi

Enerjinin nerede ve ne zaman kullanıldığını bilmek, ısıtma sisteminin daha iyi kontrol edilebilmesini sağlar. Alışkanlıkları ve mevcut rutini öğrenerek ısıtmayı otomatik olarak kontrol eden bir termostat, mümkün olan en düşük enerji kullanımına ulaşmanızı sağlayabilir.

Benzersiz özellikler

Seyahat güncellemeleri ve arka plan görüntüsünü ayarlama gibi benzersiz özelliklerin tümü, bir termostat tarafından sağlanabilecek özelliklerdir. Bunlara duyulan ihtiyaç, termostatın talep edilen kullanım şekline bağlıdır. Tasarruf elde etmek ve farklı dönemler için farklı sıcaklıklar ayarlamak istiyorsak, termostatla yakından ilgileneceğiz demektir, dolayısıyla bu küçük özellikler büyük bir fark yaratabilir.

Yaşam tarzınıza uygun seçenekler ve özellikler

Isıtma ayarlarını yaşam biçiminize uyacak şekilde ayarlamanıza olanak sağlayan bir termostat seçin. Bu özellik, sık sık sıcaklık değişikliği yapabilme (programlanabilirlik) veya elektrik faturalarını düşürmeye yardımcı olacak bir termostat seçerek para tasarrufu sağlama (6iE gibi) olabilir.

Doğru termostatı satın alın

Şunu belirtmekte fayda var ki, doğru seçilmiş bir termostat, kendi kendini amorti edebilen bir üründür. Sürekli satın almanız gerekmez, bu nedenle gelişmiş ve yüksek kalitede bir termostata yatırım yapmak genellikle en iyi tercih olacaktır. Hangi termostatı alacağınıza karar verirken yapacağınız en iyi şey, kriterleri belirlemek, mevcut seçenekleri araştırmak ve hangisinin projeniz açısından en doğru ürün olduğuna karar vermektir.

Size, evinizi daha verimli bir şekilde ısıtmanın akıllı yollarını bularak enerji tüketiminden tasarruf sağlayan 6iE WiFi Termostatı öneriyoruz.