Vinil zeminler

Vinil döşeme ve lüks vinil karolar (LVT), yerden ısıtma ile birlikte kullanıma son derece uygundur.

Vinil zeminli mutfak

Vinil zeminler için en ideal elektrikli yerden ısıtma sistemleri

Warmup, vinil zeminlerin ısıtılması konusunda geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Vinil döşemede kullanılan ısıtma sisteminin sıcaklığı 27 °C’yi geçmemelidir. Bu nedenle, vinil plakalarda yerden ısıtma tek ısı kaynağı olarak kullanılacaksa, ısıtılan zeminin yeterli ısı sağlayacağından emin olmak için öncelikle bir ısı kaybı hesaplaması yapın.

Özellik açısından farklılık gösteren çeşitli vinil döşeme türleri mevcuttur ve bu nedenle vinil döşemenin elektrikli yerden ısıtma ile birlikte kullanıma uygun olup olmadığını her zaman zemin üreticisine sormanızı öneririz.

Islak ve kuru alanlar için en iyi elektrikli sistemler

Vinil döşemelerde kullanılabilecek en uygun sistem, hangi tür vinil döşemenin kullanılacağına ve odanın ‘ıslak’ veya ‘kuru’ bir alan olup olmadığına bağlıdır: banyolar genellikle ıslak olarak kabul edilir, oturma odaları, yatak odaları ve mutfaklar ise kuru olarak kabul edilir.

Kuru alanlar

Kuru alan, içinde çok fazla su bulunmayan bir alandır. Yatak odası, oturma odası, koridor gibi alanlara kuru alan denir. Warmup’ın sistemi zemin kaplamasından ayıran ikili kaplamalı alt zeminiyle birlikte kullanılan folyolu ısıtma sistemi, kuru alanlarda pek çok vinil zemin kaplaması ile birlikte kullanıma uygundur.

Islak alanlar

Vinil zeminli ıslak alanlarda elektrikli yerden ısıtma sistemi kurulabilir. Proje özelliklerine bağlı olarak DCM-PRO, StickyMat, WIS veya DWS ısıtma kablolarını öneriyoruz. Vinil döşemeyi yerleştirmeden önce sistemi nemden korumak için elektrikli yerden ısıtma sistemini daima 10 mm derinliğinde bir tesviye macunu ile kaplamayı unutmayın.

Vinil zeminli oturma odası

Folyolu ısıtma sistemi

Özellikle geniş alanlar için ideal olan Warmup folyolu ısıtma sistemi, vinil döşemelerde kullanım için idealdir. Sistemin vinil döşemelerde kurulması halinde korunmasına yardımcı olmak için, sistem yüzer bir alt zemin olan ikili kaplama sistemi ile birlikte kullanılmalıdır.    

Folyolu ısıtma şiltesi katmanlı profil

Zemin sıcaklığı ve termostat

Elektrikli yerden ısıtma sisteminin sıcaklığı vinil zeminlerde 27°C’yi geçmemelidir. Bu, bir termostat kullanılarak ve kurulumda sistemin vinil döşemede kullanıldığı belirtilerek sağlanır. Warmup yerden ısıtma termostatları serisinde her ihtiyaca uygun kontrol üniteleri mevcuttur. 6iE WiFi termostat, ısıtılan bir zemin alanının güvenli ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlayan inanılmaz derecede akıllı özelliklere sahiptir. Termostat, ısıtma ayarlarında tam kontrol sağlar ve istendiğinde enerji israfına yol açmadan sıcak bir oda sunar.

Isı aktarımı limitleri

Tabanlık, üst kaplama ve nihai zemin kaplaması da dâhil olmak üzere ısıtma sisteminin üzerindeki her şey, aşağıdaki tabloda belirtilen limitler içerisinde olmalıdır. Vinil döşeme üreticisi, ürünün bir tabanlık ile birlikte kullanılması gerektiğini belirtmişse, tabanlık 3 ila 6 mm’den daha kalın olmamalıdır ve nefes alabilir yapıda olmalıdır.

Sistemi vinil döşeme ile birlikte kullanırken, sistemin verimli çalışmasını sağlamaya özen gösterilmelidir; aşağıdaki limitler karşılanmıyorsa sistemin kurulmasını önermiyoruz. Aksi takdirde sistemin performansı düşebilir ve bu da sistemin gerektiği şekilde çalışmamasına neden olabilir.

Isı aktarımı limitleri
Tog 1,5 (aksi belirtilmedikçe)
RSI  0,15 m²K/W (aksi belirtilmedikçe)
Vinil döşeme