Laminat zeminler

Warmup elektrikli yerden ısıtma sistemleri laminat döşemeler ile birlikte kullanılabilir. Geniş ürün yelpazemiz, laminat zeminleri ısıtmada mükemmel bir çözüm sağlar.

Laminat zeminler için elektrikli yerden ısıtma çözümleri

Elektrikli yerden ısıtma sistemi, laminat döşemelere uygundur. Bir laminat döşeme seçerken, iyi bir ısı iletkenliği açısından malzemenin mümkün olduğunca yoğun olduğundan emin olun. Malzeme ne kadar yoğun olursa ısıyı o kadar iyi iletir. Ayrıca, döşeme malzemesi ne kadar ince ve yoğunluk ne kadar yüksek olursa, ısıtma süresi de o kadar kısa olacak ve yerden ısıtma sistemi de daha duyarlı olacaktır.

Elektrikli yerden ısıtmalı laminat zemin

Laminat zeminlerin ısı iletkenliği

Zemin kalınlığı

Ahşap veya laminat kalınlığının 18 mm’den daha fazla olmamasını tavsiye ediyoruz, çünkü bundan daha kalın olması sistemin verimliliğini azaltacaktır. Plaka genişliği konusunda ise, daha geniş plakalar genellikle aynı malzemeden yapılmış olan daha dar levhalara kıyasla daha fazla “hareket” edecektir, bu nedenle kalınlık-genişlik oranının 7 ila 11 arasında olmasını öneriyoruz. 16 mm kalınlık ve 160 mm genişliğin birbirlerine oranı 10’dur, bu nedenle ideal bir seçimdir.

Zemin sıcaklığı

Laminat ve ahşap zemin yüzeyi sıcaklığı 27°C’yi geçmemelidir. Bu maksimum sıcaklık kısıtlaması, ısıtma sistemini kontrol eden bir termostat kullanılarak sağlanır. Yerden ısıtma sistemi tek/ana ısı kaynağı olarak kullanılacaksa, yerden ısıtma sisteminin ısıtılacak odanın ısınma gereksinimlerini karşıladığından emin olmak açısından bir ısı kaybı hesaplaması yapılmalıdır. 

Laminat zeminler için elektrikli yerden ısıtma sistemleri

Laminat zeminlerde en çok kullanılan elektrikli yerden ısıtma sistemi, folyolu ısıtma sistemidir. Ancak her proje için en uygun sistem, odanın büyüklüğüne, zemin yüksekliğine ve diğer pek çok faktöre bağlıdır. Hangi sistemi seçeceğinize karar vermenize yardımcı olması için satın alma rehberimizi okuyabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Folyolu ısıtma sistemi

Warmup folyolu ısıtma şiltesi, laminat ve diğer yüzer zemin kaplamalarına yönelik bir elektrikli yerden ısıtma sistemidir. Gelişmiş fluoropolimer ile yalıtılmış ince, çok telli, çift damarlı bir ısıtma kablosunun etrafına sarılmış fiber takviyeli bir folyodan yapılmıştır. Folyo, ısıyı ısıtma kablosundan uzaklaştırırken zemin yapısı içerisinde sürekli bir topraklama sağlar.

Laminat zeminde elektrikli yerden ısıtma kurulumu

Farklı ısıtma sistemleri için farklı kurulum yöntemleri gerekir. Folyolu ısıtma şiltesi, laminat zeminlerde kullanım açısından mükemmel bir sistem olup, çok katmanlı bir izolasyon çözümü gerektirmenin yanı sıra şapa gerek kalmadan ‘kuru’ bir kurulum sunar.

Tabanlık kalınlığı

Tabanlık, üst kaplama ve nihai zemin kaplaması da dâhil olmak üzere ısıtma folyosunun üzerindeki her şey, aşağıdaki tabloda belirtilen limitler içerisinde olmalıdır. Laminat döşeme üreticisi, ürünün bir tabanlık ile birlikte kullanılması gerektiğini belirtmişse, tabanlık 3 ila 6 mm’den daha kalın olmamalıdır ve nefes alabilir yapıda olmalıdır.

Isı aktarımı limitleri

Sistemi laminat döşeme ile birlikte kullanırken, sistemin verimli çalışmasını sağlamaya özen gösterilmelidir; aşağıdaki limitler karşılanmıyorsa yerden ısıtma sisteminin kurulmasını önermiyoruz. Aksi takdirde sistemin performansı düşebilir ve bu da sistemin gerektiği şekilde çalışmamasına neden olabilir.

Isı aktarımı limitleri
Tog 1,5 (aksi belirtilmedikçe)
RSI  0,15 m²K/W (aksi belirtilmedikçe)