Karo ve taş zeminler

Karo ve taş zeminler, hızlı ısındıkları ve ısıyı iyi korudukları için elektrikli yerden ısıtma sistemleriyle birlikte kullanım açısından idealdir, bu da sistemin verimli çalışmasını sağlar.

Çeşitli karo ve taş çeşitleri

Karo ve taş zeminler için elektrikli yerden ısıtma

Karo çoğunlukla mutfak ve banyo zemini ile ilişkilendirilen bir malzeme olsa da, bu dayanıklı ve temizlemesi kolay yüzey, diğer alanlarda da kullanım açısından mükemmel bir tercihtir. Karonun altındaki düşük ısıl direnç ve hem karonun hem de taşın yüksek ısıl kütlesi nedeniyle bu zemin tipleri, yüksek ısı kaybına maruz kalan alanlar için mükemmel bir seçimdir. Karo ve taş döşemeler 29°C’nin üzerinde ısıtılabilir, bu da ısı çıkışı 200 W/m² ‘ye kadar olan sistemlerin kullanılabilmesine olanak tanır..

Karo zeminler için en iyi elektrikli sistemler

Bu sert yüzeyli zemin kaplamaları, elektrikli yerden ısıtma sistemleri ile kullanıma uygundur. Warmup StickyMat ve DCM-PRO ısıtmalı dekuplaj sistemi, düzgün biçimli banyolar için mükemmel bir seçenektir; DWS ısıtma kablosu ise içerisinde pek çok armatür bulunan düzensiz şekilli banyolar için uygundur.

Doğru sistem, genel olarak alanın büyüklüğüne ve şekline, alt zemin tipine ve projenin yapısına, yani yenileme projesi mi yoksa yeni bina mı olduğuna bağlıdır.

Yeni binalarda genellikle herhangi bir yükseklik kısıtlaması olmadığı için, hem tüm zeminde eşit bir ısıtma hem de belirli bir dereceye kadar “ısı depolama” etkisi sağlayan WIS ısıtma kablosu yaygın olarak kullanılır.

Banyoya kurulmuş DCM-PRO

StickyMat sistem

Warmup StickyMat sistemi, karo altındaki yapışkan tabaka içerisinde veya diğer zemin kaplamalarının altındaki tesviye macunu içerisinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 

DCM-PRO sistemi

DCM-PRO, ısıtma kablolu bir dekuplaj membranından oluşan yenilikçi bir elektrikli yerden ısıtma sistemidir, bu da elektrikli yerden ısıtma sistemi kurulumunu hızlı ve kolay bir hale getirir.

WIS ısıtma kablosu

WIS ısıtma kablosu, yeni binalarda kullanılmak üzere tasarlanmış olup, her türlü döşemenin altında ve evin herhangi bir alanında rahatlıkla kullanılabilir.

DWS ısıtma kablosu

DWS ısıtma kablosu, karo altındaki yapışkan tabakası içerisinde kullanılmak üzere tasarlanmış olup, küçük veya düzensiz biçimli alanlar için idealdir.

Yüksek ısıl iletkenlik

Karo ve taş yüksek ısı iletkenliğine sahiptir, yani ısıyı yerden ısıtma sisteminden alıp zemin yüzeyine kolayca aktarır. Malzeme ayrıca çabuk ısındığı ve daha az enerjiyle zemini sıcak tuttuğu için ısıyı korur ve sistemi verimli bir hale getirir.

Elektrikli yerden ısıtma üzerine beyaz karo döşenmiş banyo

Karo altında elektrikli yerden ısıtma kurulumu

Elektrikli yerden ısıtma, herhangi bir kişi veya profesyonel bir teknisyen tarafından kurulabilir. Termostatın bağlanması da dâhil tüm elektrik işleri yalnızca yetkili bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır.

Karo yapıştırıcı

Karo veya taş döşemelerde yerden ısıtma sistemi kurarken, normal ısıl harekete izin verecek şekilde esnek yapıştırıcı ve harç kullanılmalıdır. 

Kullanım maliyetleri

Isıtmalı yer karoları, bir sistem kurmanın getirdiği maliyete ve çabaya değer ürünlerdir. Sistem, daha düşük kullanım maliyetleri ve enerji tasarrufu sayesinde tüm bunların karşılığını fazlasıyla verecektir.

Isıtma şiltesi profil görünümü