Halı zeminler

Sıcak bir halı, ayağınızın altında mükemmel bir hissiyat sağlar, ayrıca nem seviyelerini azaltarak ve toz akarları ile diğer alerjenleri kontrol altında tutarak evin sağlıklı kalmasına da yardımcı olur.

Halı altı ısıtma

Elektrikli yerden ısıtma, halı ile uyumlu bir ısıtma sistemi olup, halı kaplama altında kullanım açısından mükemmel bir ısıtma çözümüdür.

Halı altı ısıtmanın pek çok avantajı vardır. Her şeyden önce hijyen sağlar. Halılar tozu emer. Ayrıca, geleneksel radyatörlerden gelen sıcak hava, odadaki havanın içeride dolaşmasına neden olur. Bunun bir sonucu olarak da toz ve yabancı maddeler odanın içerisine dağılır. Yerden ısıtma, hava yerine nesneleri ısıtır ve hava sirkülasyonu oluşturmaz. Radyan ısı bu nedenle halılar için en uygun ısıtma sistemidir.

Halı zeminler için elektrikli yerden ısıtma sistemleri

Halı ile birlikte en çok kullanılan yerden ısıtma çözümü, Warmup folyolu ısıtma sistemidir. Bu sistem, özellikle geniş ve düzgün biçimli alanlardaki yüzer zeminlerde kullanıma uygundur. Süper ince, tamamen topraklanmış, düz alüminyum folyo, zemin düzeyini belirgin şekilde yükseltmez, bu nedenle tadilat çalışmalarında mükemmel bir çözüm sunar.

Folyolu ısıtma şiltesi, halı, vinil, ahşap ve diğer yüzer zemin kaplamalarına yönelik bir elektrikli yerden ısıtma sistemidir. Gelişmiş fluoropolimer ile yalıtılmış ince, çok telli, çift damarlı bir ısıtma kablosunun etrafına sarılmış fiber takviyeli bir folyodan yapılmıştır. Folyo, ısıyı ısıtma kablosundan uzaklaştırırken zemin yapısı içerisinde sürekli bir topraklama sağlar.

Sistem, Warmup ikili kaplama sistemi ile birlikte kurulmalıdır.

Isıl direnç

Halı seçerken, alt ve üst kaplamalar da dâhil olmak üzere, ısıtma sisteminin üzerindeki tüm malzemelerin toplam kalınlığına dikkat edilmelidir.

Alt kaplamanın (tabanlığın) ısıl direnci düşük olmalı ve sistemin verimli çalışabilmesi için halı jüt kumaş destekli olmalıdır. Sistemin performansını engelleyen bir termal önleyici görevi görebileceğinden keçe tabanlık kullanılmamalıdır.

Halı zeminli oturma odası

Tog değeri

Alt ve üst kaplamalar ile nihai zemin kaplaması da dâhil olmak üzere ısıtma sisteminin üzerinde yer alan her şey, aşağıdaki tabloda belirtilen limitler dâhilinde olmalıdır. Tipik bir halının tog değeri 1,0 ila 2 arasındadır, ancak elektrikli yerden ısıtmanın uygun olup olmadığını daima üreticiye danışmanızı ve toplam tog değerinin (alt veya üst kaplamalar dâhil) 2,5’i geçmediğinden emin olmanızı öneririz. Aşağıdaki limitler karşılanmıyorsa halılarda elektrikli yerden ısıtma kullanılmasını önermiyoruz. Aksi takdirde, sistemin performansı düşebilir ve sistem gerektiği şekilde çalışmayabilir.

Isı aktarımı limitleri

Zemin sıcaklığı 27°C’yi geçmemelidir; bu sıcaklık, belirli bir maksimum ısı çıkışını sınırlayacak bir termostat kullanılarak sağlanır. Herhangi bir odanın ısıtma ihtiyacının belirlenmesine ve uygun elektrikli yerden ısıtma sistemine karar verilmesine yardımcı olması için ısı kaybı hesaplaması yapılmalıdır.
 

Isı aktarımı limitleri
Tog 1,5 (aksi belirtilmedikçe)
RSI  0,15 m² K/W (aksi belirtilmedikçe)