HomeElektrikli yerden ısıtmaZemin kaplamalarıAhşap zeminler

Ahşap zeminler

İster kompozit ahşap döşeme ister doğal ahşap döşeme tahtası olsun, pek çok Warmup elektrikli yerden ısıtma sistemi, ahşap zemin kaplamaları ile birlikte kullanılabilir.

Ahşap zeminlerde elektrikli yerden ısıtmanın avantajları

Warmup sistemleri, çok çeşitli ahşap zemin seçenekleriyle birlikte kullanım açısından kapsamlı bir şekilde araştırılıp geliştirilmiştir. Ahşap döşemenin ısıtılmasının temelinde ahşabın ısı iletkenliği yatar. Ahşap ne kadar ince ve yoğun olursa ısınma süresi de o kadar hızlı olur ve dolayısıyla sistem o kadar verimli çalışır. Sistemi kontrol etmek için bir Warmup termostat kullanmak, 27°C’yi asla geçmeyen optimum sıcaklık çıkışına, yani ısıtma sağlayacak kadar sıcak ancak ahşap döşemeye zarar verecek kadar sıcak olmayan bir dereceye ulaşmayı kolaylaştırır.

Ahşap zemin altında ısıtma folyosu

Ahşap zemin tipleri

Kompozit ahşap

Masif ahşap zeminlere sıkça kullanılan bir alternatif olan kompozit ahşap, doğal ahşap görünümü ve hissiyatı verecek şekilde üretilmiş olup, elektrikli yerden ısıtma ile birlikte kullanım açısından mükemmel bir tercihtir.

Masif ahşap

Doğal ve masif ahşap genellikle kompozit ahşaptan daha pahalıdır ve seçilen elektrikli yerden ısıtma sistemini yoğunluk ve nem içeriği açısından etkileyebilecek farklı seçeneklere sahiptir

Döşeme tahtaları

Doğal ahşap döşeme tahtaları genellikle eski evlerin yenilenmesi sürecinde yerden ısıtmaya uygundur, ancak verimli bir ısıtma çözümü için daha fazla izolasyon malzemesinin kullanılması gerekir.

Ahşap zeminler için elektrikli yerden ısıtma sistemleri

Ahşap döşemelerde en sık kullanılan elektrikli yerden ısıtma sistemi, folyolu ısıtma sistemidir. Hangi sistemi seçeceğinize karar vermenize yardımcı olması için satın alma rehberimizi okuyabilir veya yerden ısıtma seçeneklerine ilişkin daha ayrıntılı bilgi için fiyat teklifi talep edebilirsiniz.

Folyolu ısıtma sistemi

Warmup folyolu ısıtma şiltesi, ahşap döşemelerin ve diğer yüzer zemin tiplerinin altında hızlı kurulum sağlayan bir elektrikli yerden ısıtma sistemidir. Folyoya sarılı ısıtma kabloları, ahşap zemine benzersiz bir ısı iletkenliği kazandırarak, hızlı ısınma süresinin yanı sıra verimli ve dengeli bir ısı dağılımı sağlar.

Isıl iletkenlik

Ahşap zeminde elektrikli yerden ısıtma sistemi kurarken, ısı iletkenliği düşünülmesi gereken önemli bir etmendir. Daha fazla ısı iletkenliği açısından, ahşap mümkün olduğunca yoğun olmalıdır. Ahşap ne kadar ince ve yoğun olursa, ısınma süreci de o kadar hızlı olur.

Zemin kalınlığı

Yerden ısıtma ile birlikte kullanılabilecek olan ahşabın kalınlığına dair herhangi bir kural bulunmamakla birlikte, ahşabın kalınlığının en fazla 18 mm olmasını tavsiye ediyoruz; bundan daha kalın bir ahşap, ısıtma sisteminin verimliliğini azaltacaktır.

Ayrıca, daha geniş plakalar aynı malzemeden yapılmış daha dar plakalara kıyasla genellikle daha “hareketli” olacağı için, kalınlık-genişlik oranının 7 ila 11 arasında olmasını öneririz. 16 mm kalınlığa ve 160 mm genişliğe sahip bir plakanın oranı 10 olacaktır, dolayısıyla ideal bir seçimdir.

Seçilen zemin kaplamasının elektrikli yerden ısıtma sistemi ile birlikte kullanıma uygunluğunu ahşap döşeme tedarikçisinden öğrenebilirsiniz.

Ahşap zeminlerin nem içeriği

Ahşap, çevresindeki nemi emen doğal bir malzemedir, yani nem içeriği ortama bağlı olarak değişir. Çok kuru bir evde yüksek nem içeriğine sahip ahşap döşeme kullanılması halinde, ahşap kurur ve bu da büzülmeye neden olarak boşlukların oluşmasına yol açabilir. Zemin, alt zeminde çekilme yapacağı için oluşan gıcırdamalarla gürültülü bir hale gelebilir.

Nem

Ahşap zemin kaplamasının nem içeriğinden çok daha nemli olan bir evde ahşap döşeme kullanmak, döşemenin genişleyip şişmesine neden olabilir.

Ahşap döşemenin, döşemenin kullanılacağı ortamın nem içeriğine denk gelen doğru nem içeriğine sahip olduğundan emin olmak için döşeme tedarikçisiyle görüşün.

Zemin sıcaklığı

Bir ahşap zemin asla 27 °C’nin üzerinde ısıtılmamalıdır; sistemi kontrol eden bir Warmup termostat size bunu sağlayacaktır.

Isı aktarımı limitleri

Sistemi ahşap döşeme ile birlikte kullanırken, sistemin verimli çalışmasını sağlamaya özen gösterilmelidir; aşağıdaki limitler karşılanmıyorsa yerden ısıtma sisteminin kurulmasını önermiyoruz. Aksi takdirde sistemin performansı düşebilir ve bu da sistemin gerektiği şekilde çalışmamasına neden olabilir. Pek çok Warmup ısıtma sistemi ahşap zemin kaplamaları ile birlikte kullanılabiliyor olsa da, bazı yumuşak ahşaplar ısıyı zemin yüzeyine aktarmak yerine bloke ederek bir termal bariyer oluşturabileceği için, bazı yumuşak ahşap döşemelerde dikkatli olunması gerektiğini belirtmekte fayda vardır.

Isı aktarımı limitleri
Tog 1,5 (aksi belirtilmedikçe)
RSI  0,15 m²K/W (aksi belirtilmedikçe)