Elektrikli Yerden Isıtma Verimli Midir?

  • Yerden ısıtmanın ne kadar verimli olabileceğine dair soru işaretleri hala mevcuttur. Yapılan araştırmalar, yerden ısıtmanın enerji tasarrufu kapasitesinin, enerji tüketiminin geleneksel ısıtma sistemlerine göre %52 daha az - %10 daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır.
  • Bu soru işaretlerinin nedeni, ortam sıcaklığındaki azalımın boyutudur. Radyan ısı sistemlerinde, enerjinin yaklaşık olarak yarısı, düşük dereceli radyan ısı olarak odanın içerisine yayılır. Bu işlem, düşük sıcaklıkta bile ısınmanızı sağlayacak düşük bir ortam sıcaklığı sunduğu için çok verimlidir, çünkü radyan ısı vücudunuzdaki ısı kaybını azaltır. Ancak, geleneksel ısıtma sistemlerinde alışık olduğunuz ortam sıcaklığını sağlamak üzere odayı çok fazla ısıttığınız takdirde, bu enerji tasarrufundan tam olarak yararlanamazsınız.
  • Enerji tasarrufu yalıtıma, kullanım modeline ve kullanıcının kişisel taleplerine göre değişir. Güç kaynağı maliyeti gibi diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Gelişmiş Bölgelendirme Becerisi Verim Kazanımı Sağlıyor
Elektrikli yerden ısıtma, (merkezi ısıtma için tek merkezi termostat yerine) oda esasına dayanarak kontrol edilmektedir. Bu, yerden ısıtmanın verimli olabilmesi için ideal bir ortam yaratır. Warmup termostatları, odaları yalnızca gerektiğinde ısıtacak şekilde programlanabilir. Bu, ısıtılması gerekmeyen odaları ısıtarak enerji israfı oluşmasına yol açmayacağı için yüksek oranda verim sağlar. Aynı zamanda, daha az ısıtılması gereken odalar kendi ısı ayarlarına sahip olabileceği için, yani aşırı ya da az ısınmayacağı için, daha yüksek konfor düzeyi elde edilecektir.
Radyatör gibi tipik ısıtma sistemleri ile yerden ısıtma sistemleri arasındaki kullanım maliyeti farkı, evinizin termal özelliklerine, kazanın ya da geleneksel ısıtma sisteminin yaşına ve verimliliğine, mevcut kontrol sistemlerine ve özel doğalgaz ve elektrik tarifenize göre değişecektir. Bu değişkenler, güvenilir bir yaklaşık hesap oluşturulmasını imkansız kılar. Genel ilke olarak, geleneksel elektrikli ısıtmaya kıyasla Warmup sayesinde yalıtımlı yerden ısıtma kullanarak %10-15 enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.
"Elektrikli yerden ısıtma sistemi kurarak yalnızca ekolojik anlamda değil, aynı zamanda ekonomik anlamda da yeni bir temiz ve yenilenebilir yakıt çağına hazırlık yapmış olursunuz."
© Warmup Plc | Elektrikli Yerden Isıtma TR - Kayıt No 7
7